Szkolenia team building

Zbudowanie zgranego zespołu w firmie to podstawa. Tylko, gdy wszyscy pracownicy i wszystkie zespoły współpracują ze sobą, zsynchronizowane niczym trybiki szwajcarskiego zegarka z najwyższej półki, można liczyć na sukces. Jeśli się tak nie dzieje – problemy pojawią się bardzo szybko i zaczną narastać. Jak zatem i na jakich fundamentach tworzyć zespół? Pomóc w tym mogą profesjonalne szkolenia.

Jeśli szkolenia kojarzą Ci się przede wszystkim z poszerzaniem tzw. „umiejętności twardych”, widzisz tylko część obrazka. Dziś bowiem, tymi, które są najważniejsze i wybierane najczęściej są szkolenia „miękkie” – zwłaszcza te nastawione właśnie na team building. Jak się odbywają? Na czym polegają? I jak zorganizować program szkoleniowy, który pomoże Ci stworzyć ekipę idealną? Oto, co musisz wiedzieć o budowaniu zespołu.

Czy trzeba budować?

To pytanie jest nieco przekorne. Albo pobawmy się przez chwilę w adwokata diabła. Przecież skoro ludzie pracują w tej samej firmie, ba – w tym samym dziale, a nawet pokoju, sami wypracują sobie najlepszy model komunikacji i współpracy, prawda? Do pewnego stopnia – na pewno tak. Ale nie da się ukryć, że relacje między ludzkie są skomplikowane i nawet najmniejszy problem z komunikacją może się skończyć konfliktem, brakiem zaufania czy ukrytymi animozjami. A to prosta droga do wzajemnych złośliwości, niechęci do współpracy, a w konsekwencji – braku jakiejkolwiek energii do działania. Zespół bez motywacji i radości działania nie osiągnie niczego – podobnie jak ludzie, którzy nie znają swoich silnych i słabych stron oraz nie mają do siebie ani odrobiny zaufania.

Budować zatem trzeba – zarówno na samym początku, gdy tworzymy od zera zupełnie świeżą ekipę, jak i w sytuacji, gdy zespół pracuje ze sobą od dłuższego czasu, ale efekty nie są takie, jakich management by oczekiwał.

Jeśli budować, to jak?

Integracja ma wiele twarzy i powinna się odbyć na różnych poziomach. Podstawą jest budowanie dobrej atmosfery w samym miejscu pracy. Tu „piłeczka” spoczywa po stronie szefostwa firmy. Liczy się sprawna komunikacja, szybkie i transparentne „czyszczenie” jakichkolwiek nieporozumień i sytuacji konfliktowych czy umiejętne komponowanie ludzi w zespołach. Nie lada to wyzwanie, a i takie działania mogą nie wystarczyć. Dlatego też, warto kwestie związane z team buildingiem powierzyć ekspertom: coachom i trenerom (to nie to samo!), którzy wydobędą potencjał z ludzi w Twoim zespole.

Budowanie zespołu jest procesem. Jednak odpowiednio zaplanowane szkolenie, spotkanie integracyjne czy dłuższy wyjazd położy pod niego fundamenty. Sęk w tym, by nie był to wyjazd na zwykłą imprezę – np. dyskotekę czy koncert, ale bogatszy program, który pozwoli uczestnikom poznać się nawzajem.

Edukacja czy rekreacja?

Scenariusze imprezy integracyjnej, której celem będzie budowanie zespołu mogą być różne. Opcja numer jeden to krótka, kilkugodzinna sesja z jakąś grą, która nakierowana będzie na współpracę. Numer dwa, to dłuższy wyjazd – na przykład 2-3 dniowy. Eksperci radzą, by team building zacząć właśnie od takiego dłuższego eventu. Przyczyna jest prosta – będzie on fundamentem procesu budowania więzi między pracownikami, a późniejsze kilkugodzinne spotkania utrwalą efekty na dłużej i będą łatwiejsze do przeprowadzenia.

Wiemy zatem już, że to wyjazd jest najlepszą opcją. Jeśli jednak wyjazd, to dokąd i z jakim programem? Powiedzmy sobie szczerze: wyjazd na grilla kilka kilometrów za miasto, czy do ekskluzywnego SPA, gdzie jedyną rozrywką będzie (najczęściej samotne lub w „podgrupach”) saunowanie lub przesiadywanie w barze zespołu na pewno nie zbuduje. Ale specjaliści mogą zaoferować szereg eventów, które skutecznie połączą edukację z rekreacją.

Scenariusze na szkolenie team building

Ważne jest, by te były dopasowane do specyfiki grupy, która ma się stać zespołem. Inaczej będzie wyglądało układanie fundamentów, gdy team liczy 3-5 osób, a inaczej, gdy chcemy, by sprawnie współpracował kilkunastoosobowy dział. Dlatego zespół trenerski powinien rozpocząć od analizy potrzeb związanych ze szkoleniem i dopiero na tej podstawie przedstawić scenariusz. A możliwości jest wiele. Na przykład:

  • gry fabularne typu LARP – pozwalające uczestnikom wcielać się w role, np. zagrać średniowiecznych rycerzy, postaci prosto z Władcy Pierścieni czy przybyszów z kosmosu, wykonując powierzone zadanie,
  • gry survivalowe – typu paintball, bieg na orientację itp.,
  • gry menadżerskie i logiczne – takie, których ukończenie będzie wymagało bezwzględnej współpracy.

A to tylko kilka możliwych opcji. Eksperci z pewnością znajdą optymalne rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę, by szkolenie było sukcesem?

Jest kilka czynników, które mają kluczowe znaczenie. To:

  • dobrze wybrany coach/ trener – osoba, która ma kompetencje i kreatywne pomysły na to, jak zbudować zespół,
  • brak monotonii – bardzo ważne, by program szkolenia był niepowtarzalny; zaskakiwał i pozwalał za każdym razem odkrywać nowe cechy i kompetencje,
  • ciekawa lokalizacja – z dala od firmy i zgiełku miasta. To dlatego popularnością cieszą się choćby miejsca takie, jak np. Uniejów – łączące świetną bazę konferencyjną (w historycznych budynkach) z bogatymi opcjami rekreacyjnymi (wody termalne, moc terenów zielonych itp.),
  • odpowiednia motywacja pracowników – nie zmuszajmy ich do wyjazdu, ale zachęcajmy i przedstawmy go jako nagrodę, a nie karę.

To wszystko, plus regularne powtarzanie zajęć team building pozwoli stworzyć i rozwinąć zespół, który będzie ze sobą współpracował z dużym wyczuciem i intuicją. Zdecydowanie warto w nie zainwestować!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*