Jakie są zalety szkoleń prowadzonych poza firmą?

Stawiając na rozwój firmy musimy pamiętać o tym, że jej trzon stanowią pracownicy. Muszą oni brać udział w okresowych i cyklicznych szkoleniach, aby podnosić swoje kwalifikacje oraz budować lepszy wizerunek przedsiębiorstwa. Szkolenia pracownicze cieszą się stale rosnącą popularnością, zwłaszcza gdy są organizowane w atrakcyjnych miejscach.

Szkolenia, które organizują pracodawcy do niedawna kojarzyły się z przymusowym przesiadywaniem w mało atrakcyjnych salach biurowych oraz kilkugodzinnymi wykładami. Na szczęście coraz więcej firm dostrzega zalety, jakie płyną z profesjonalnie przeprowadzonych zajęć i wyciąga daleko idące wnioski. Oprócz doświadczonych, potrafiących przekazać wiedzę trenerów przedsiębiorcy stawiają także na szkolenia poza siedzibą firmy. Okazuje się, że miejsce szkolenia ma tak samo ważne znaczenie, jak wiedza merytoryczna, którą trzeba przekazać zainteresowanym. Jakie są korzyści wynikające ze szkoleń organizowanych poza firmą? Jest ich całkiem sporo, a wśród najważniejszych można wymienić takie, jak:

Większa motywacja pracowników

Pracownicy często oczekują od swoich przełożonych możliwości podnoszenia kwalifikacji. Wyjazd zespołu w ciekawe, urokliwe miejsce zwiększa chęć do nauki oraz poszerzania horyzontu wiedzy. Warsztaty, zajęcia, wykłady oraz ćwiczenia przeprowadzone poza biurem sprawią, że sami interesowani nie będą czuć w sobie korporacyjnego stresu, a całe wydarzenie nie będzie postrzegane, jako przymusowe. Ciekawe miejsce szkolenia to lepsza motywacja do wytężonej pracy.

Lepsze przyswajanie wiedzy

Biuro, w którym pracownicy spędzają czterdzieści godzin (lub więcej) tygodniowo nie jest dobrym miejscem do organizowania szkolenia. Również wynajęte sale konferencyjne często nie tworzą klimatu do nauki. Warto poświęcić trochę czasu oraz zainwestować w dobre miejsce szkolenia. Tam, gdzie jest woda, las, cisza, świeże powietrze oraz możliwość chwilowego wypoczynku – tam warto prowadzić zajęcia. Im bardziej atrakcyjne miejsce, tym szkolenie będzie bardziej efektywne. Nie od dziś wiadomo, że lepiej przyswajać wiedzę w miejscu, w którym się dobrze czujemy.

Głębsza integracja pracowników

Wielogodzinne szkolenie nie jest efektywne. Aby wiedza była przekazana sprawnie oraz zapamiętana w sposób prawidłowy i co ważniejsze, wykorzystana w praktyce,  warto odpowiednio zaplanować zajęcia oraz zadbać o czas dla pracowników, który będzie przeznaczony na regenerację oraz atrakcje. Wspólne spacery, obiad, zwiedzanie zabytków, wieczorne ognisko na pewno sprawią, że szkolenie będzie udane. Dodatkowym plusem jest głębsza integracja zespołu.

Budowanie pozytywnego wizerunku właściciela

Zarząd firmy lub właściciel, który postawi na organizację szkolenia poza miejscem pracy, a także zainwestuje w dodatkowe atrakcje dla pracowników ma szansę na budowanie swojego lepszego wizerunku lub ewentualnie jego ocieplenia. W oczach pracowników właściciel, który inwestuje w szkolenia oraz dba o swoich podwładnych jest osobą godną zaufania oraz taką, dla której warto się poświęcać oraz wydajniej pracować.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*