Dodatkowe atrakcje podczas szkolenia – dlaczego są tak ważne?

Szkolenia pracownicze nie muszą kojarzyć się wyłącznie z nudnymi wykładami i wielogodzinnym przesiadywaniem w sali. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na połączenie kilkudniowych szkoleń z imprezami integracyjnymi oraz wypoczynkiem. Tego rodzaju imprezy firmowe niosą za sobą wiele korzyści, o których warto wspomnieć.

Koncentracja uwagi jest czymś, co znacząco wpływa na jakość pracy oraz tego, co robimy w życiu prywatnym. Najprościej ujmując koncentracja uwagi jest procesem skupienia się na tym, co myślimy i co wykonujemy. Odgrywa ona także rolę w procesie pogłębiania wiedzy.

Z różnych badań wynika, że dorosły człowiek bardzo szybko, w miarę upływu czasu traci zdolność do koncentracji. W trakcie kilkugodzinnego szkolenia nawet, gdy organizator zapewnia przerwy, słuchacz może całkowicie stracić zainteresowanie materiałem, który mówca ma mu przekazać. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie dodatkowych atrakcji, które uprzyjemnią szkolenie.

Możemy wykorzystać takie rozwiązania, jak:

– wszelkiego rodzaju imprezy integracyjne,
– wycieczki połączone ze zwiedzaniem zabytków,
– gry i zabawy integracyjne,
– gry sportowe,
– koncerty,
– spływy kajakowe, jazda na rowerze, rolkach i inne zajęcia aktywizujące,
– wypady do SPA lub restauracji,
– catering oraz innego rodzaju poczęstunki oraz degustacje.

Zalety, które wynikają z organizacji chociażby niektórych z wyżej wymienionych są ogromne. Do najważniejszych można zaliczyć:

– uatrakcyjnienie szkolenia,
– rozluźnienie często napiętej, korporacyjnej atmosfery,
– lepszą integrację teamu,
– lepsze zgranie zespołu, które przełoży się na wydajniejszą pracę oraz bardziej przyjazną atmosferę,
– mniejsze zmęczenie oraz stres,
– relaks, dzięki któremu wiedza jest lepiej przyswajana,
– budowanie pozytywnego wizerunku firmy,
– budowanie pozytywnego wizerunku zarządu lub właściciela.

Łączenie tego, co jest koniecznością z punktu widzenia firmy (szkolenie) oraz tego, co stanowi przyjemność dla właściciela lub zarządu firmy (integracja) nie jest kosztem dla przedsiębiorstwa, ale inwestycją, która bardzo szybko może się zwrócić. Doceniający swoich podwładnych właściciel firmy nie tylko jednorazowo czyni wyjazd atrakcyjniejszym, ale przede wszystkim zachęca do podnoszenia kwalifikacji, co bezpośrednio przekłada się na kondycję finansową.

Musimy pamiętać, że relaks jest podstawą do odpowiedniej motywacji, a ta z kolei leży u podstaw lepszych wyników, które osiąga szkolony zespół.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*